Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення (слухання) щодо реорганізації та ліквідації закладів освіти Ушомирської сільської ради
Найменування організатора громадського обговорення (слухань):Ушомирська сільська рада.
Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія прийнятого рішення: жителі Ушомирської територіальної громади.
Запрошуємо долучитися до громадського обговорення проєкту рішення про реорганізацію,ліквідацію закладів загальної середньої освіти Ушомирської сільської ради.
На виконання розпорядження сільського голови Ушомирської сільської ради військової адміністрації від 05.06.2024р. № 84-о «Про проведення громадських обговорень щодо реорганізації та ліквідацію закладів освіти Ушомирської сільської ради»:
1.Провести громадське обговорення у формі громадських слухань проєкту рішення щодо:
1.1 Реорганізацій гімназій у початкові школи:
– реорганізація Веселівської гімназії Ушомирської сільської ради у Веселівську початкову школу Ушомирської сільської ради;
–реорганізація Сушківської гімназії Ушомирської сільської ради у Сушківську початкову школу Ушомирської сільської ради;
-реорганізація Білошицівської гімназії Ушомирської сільської ради у Білошицівську початкову школу Ушомирської сільської ради;
1.2 Ліквідація Іванівської початкової школи Ушомирської сільської ради.
2. Мета:дотримуватися чинного законодавства щодо функціонування закладів освіти, врахувати думку жителів Ушомирської ТГ щодо реорганізації, ліквідації закладів освіти Ушомирської сільської ради.
3. Підстава: Відсутність у закладах освіти належної кількості учнівського контингенту.
4. Обгрунтування. Питання реорганізації та ліквідації закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості, в період реформ, Міністерством освіти і науки поставлено на одне з перших місць порядку денного. Ця проблема актуальна для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається у державі. З кожним роком кількість учнів в українських закладах загальної середньої освіти скорочується, тому чимало закладів освіти стали напівпорожніми.
Метою оптимізації мережі закладів освіти є забезпечення здобувачів освіти найкращими умовами для навчання у закладах освіти з теплими класами, повноцінним харчуванням, укомплектованим спортзалом і високим рівнем освіти.
Відповідно до Закону України “Про повну загальну середню освіту” відкриття ліцеїв можливо за умови наявності щонайменше 2-х паралелей у 10 -11 класах. Окрім того, до складу ліцею не може входити початкова школа, а тим більше дошкільний підрозділ. Враховуючи наявну та прогнозовану кількість дітей у населених пунктах Ушомирської громади, потрібно реорганізовувати заклади освіти.
Демографічна ситуація у цей складний час змінюється щодня, у бік
зменшення дітей.
Сьогодні, розуміючи цінність якості навчання, батькам важливо обирати заклади з кращими умовами. Навчання у великих шкільних
колективах сприяє здоровій конкуренції між школярами, їх прогресивному,
гармонійному розвитку.
Відповідно до пункту 30 частини 1 статті 26, статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗаконівУкраїни «Про освіту», «Про повну загальну середнюосвіту»:
- «Рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності приймає його засновник (засновники)».
- «Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /абосуспільства».
- Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (стаття 26):
«Реорганізація, перепрофілювання, або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради».
Закону України «Про повну загальну середню освіту» ( ст. 32).
«Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник».
Закону України «Про освіту»: (стаття 25):
«Засновник закладу освіти зобов’язаний: у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти».
Враховуючи вищевказані положення, оптимальне функціонування мережі закладів загальної середньої освіти громади повинно виходити з об’єктивно існуючого запиту на освітні послуги.
Тому перед місцевою владою постає питання раціонального розподілу освітньої субвенції та утримання закладів освіти (оплату за енергоносії, зарплату технічному персоналу громада платить із власного бюджету) та переведення дітей до більших шкіл для забезпечення кращих умов навчання завдяки вивільненим коштам.
5 березня 2024 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України №245 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №6 і від 27 грудня 2017 року №1088», відповідно до цієї постанови Формула розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами та Порядок і умови надання освітньої субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам викладено у новій редакції.
8 березня 2024 року видано розпорядження Кабінету Міністрів України №211 –р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам у 2024 році», відповідно до якого виправлено неточності допущені при розподілі освітньої субвенції на 2024 рік.
За рахунок освітньої субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становлять: - з 1 вересня 2025 року – менше 45 осіб;
- з 1 вересня 2026 року – менше 60 осіб.
На жаль, з кожним роком у нашій громаді, як і в Україні, знижується народжуваність, відповідно, зменшується кількість учнів, особливо старшої школи. У той же час, саме наповнюваність класів є основною складовою розрахунку освітньої субвенції, яка визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і яка передбачена виключно на заробітну плату педагогічних працівників.
Проаналізувавши перспективну мережу, кадрове забезпечення, матеріально-технічну базу, виносимо на громадське обговорення питання щодо реорганізації та ліквідації закладів освіти (проект рішення додається).
Окремо зазначаємо, що всіх учнів зазначених вище закладів освіти буде забезпечено плановими перевезеннями спеціалізованим транспортом згідно визначених маршрутів.
Формат проведення громадського обговорення (слухання):
*на офіційному сайті Ушомирської сільської ради;
* в онлайн режимі шляхом направлення звернень та пропозицій щодо питання громадського обговорення в електронному вигляді на електронну пошту ushomirvo@ukr.net. або у письмовому вигляді за допомогою поштового зв’язку на юридичну адресу: Житомирська обл., Коростенський р-н, с.Ушомир, вул. Березюка 15;
*в офлайн режимі шляхом організації громадського обговорення в приміщеннях закладів освіти.
5. Ініціатор громадських слухань: відділ освіти, молоді і спорту Ушомирської сільської ради.
-телефон для додаткової інформації – 0969047511.
Усі пропозиції, зауваження та рекомендації приймаються в письмовій формі.