ВСЕ ПРО ХВОРОБУ ЛАЙМА
Кліщі переносять такі небезпечні хвороби, як кліщовий енцефаліт і бореліоз (хвороба Лайма). І якщо кліщовий енцефаліт в нашій країні не зустрічається вже кілька років поспіль, то бореліоз в останні роки все частіше зустрічається на території України. Збудником захворювання є бактерія сімейства спірохет. І якщо вірусом кліщового енцефаліту можна заразитися через слину кліщів, то розмноження борелій у кліщів відбувається переважно в кишківнику при подальшому їх виділенні через фекалії.
Через цю особливість зараження може відбутись не лише через укус кліща, але також тоді, коли ви розчавили його пальцями. Пік зараження бореліями припадає на весняно-літній період. Дуже небезпечними стають в цьому випадку укуси іксодових кліщів — у цього різновиду паразитів саме настає період активності. Тривалість інкубаційного періоду може становити близько тридцяти діб, проте найчастіше він визначається в 5–11 діб.
Група професійного ризику
Небезпека укусу кліща та подальшого захворювання існує для всіх «працівників відкритого повітря», чия робота пов’язана з перебуванням на природі.
До них належать:
· працівники агропідприємств;
· лісники та лісоруби;
· екологи;
· військові;
· геологи;
· екскурсоводи та туристичні інструктори;
· дорожні робітники;
· будівельники;
· зв’язківці;
· працівники водного господарства.
Клінічні спостереження дозволили визначити ранній та пізній періоди цього захворювання.
Під час раннього періоду (першої стадії) з’являються перші симптоми — як на шкірі, так і загальноінфекційні.
Друга стадія характерна поширенням інфекції з первинного вогнища організмом в цілому. Йдеться про другий – четвертий тиждень з моменту зараження.
Що ж до пізнього періоду, то його розвиток відзначається через два місяці з початку захворювання, а в деяких випадках навіть через кілька років з цього ж моменту. Тоді йдеться вже про хронічну форму бореліозу, при якій з’являються всі властиві йому симптоми.